#2 opinia eksperta. cz I. Klamka czy pochwyt?

Klamka czy pochwyt do drzwi zewnętrznych?
Drzwi wejściowe możemy otwierać i zamykać za pomocą kilku rozwiązań. Wśród nich do wyboru mamy klamkę, pochwyt a także rozwiązania inteligentne.
Klamka lub pochwyt ma decydujący wpływ na nasz codzienny komfort użytkowania drzwi oraz stanowi zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi. Jednak coraz częściej to także detal dopełniający wygląd całych drzwi. Wybierając pomiędzy tymi dwoma elementami musimy zwrócić szczególną uwagę czy efekt końcowy będzie spójny z architekturą budynku oraz elewacją.

Który sposób otwierania wybrać ?
Pochwyt to dobry pomysł dla tych, którzy obawiają się, że przy wyjściu z domu zostawili otwarte drzwi. Drzwi z pochwytem, wystarczy pociągnąć za sobą, aby zostały zamknięte i żeby je ponownie otworzyć, wymagany jest klucz. Może to być ułatwienie dla osób zabieganych i przy tym zapominalskich. Brak możliwości pozostawienia, nawet na chwilę, otwartych drzwi sprawia, że takie zabezpieczenie staje się realnym utrudnieniem dla potencjalnych włamywaczy. Jednak nawet podmuch wiatru czy szybkie wyjście na zewnątrz i pozostawienie uchylonych drzwi może spowodować ich zatrzaśnięcie, wejście wówczas bez klucza staje się niemożliwe i może okazać się to problemem dla użytkownika. Dlatego stosując w drzwiach pochwyt przeważnie montuje się również elektrozaczep, który pozwala na częściowe ryglowanie drzwi i otwieranie ich za pomocą pchnięcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również mikroprzełącznik lub czytniki linii papilarnych. Powyższe rozwiązania eliminują całkowicie problem zatrzaśnięcia drzwi.

Klamka sprawdzi się jeśli klient planuje zamontować drzwi z lekkiego drewna czy włókna węglowego. Do ich otwierania i zamykania wystarczy wówczas popularna i tradycyjna klamka. Jest ona powiązana z zamkiem tak więc to uniwersalne rozwiązanie i pasuje do większości drzwi. Nieduży mechanizm pozwoli na swobodne operowanie skrzydłem.

 

 

Czytaj dalej